Jak koronawirus wpływa na piłkę nożną

Wybuch koronaawirusa wywarł ogromny wpływ na aktywność sportową, zwłaszcza na piłkę nożną. W związku z tym należy uznać, że większość lig piłki nożnej w całej Europie odkłada mecze na później lub gra bez kibiców, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Poza tym życie zawodników jest również zagrożone z powodu zamknięcia, a nawet niektórzy z nich wykazali pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

Premier League

Na swojej stronie internetowej Związek Piłki Nożnej w Anglii (FA) powiedział, że turniej taki jak Puchar Anglii i Premier League zostanie przełożony na co najmniej 30 kwietnia. FA potwierdził również, że angielska piłka nożna znajduje się w bezprecedensowym kryzysie. Zgodzili się więc znaleźć sposób na zorganizowanie sezonu piłkarskiego 2019/2020, jak tylko pandemia zostanie opanowana.

Wcześniej, ponieważ trener Arteta (Arsenal) i zawodnik Hudson-Odoi (Chelsea) wypadli pozytywnie w teście na Covid-19, FA zdecydował o przełożeniu meczów w ligach zawodowych w Wielkiej Brytanii i ponownie otworzy je dopiero 3 kwietnia. Jednakże, zostało to oficjalnie przedłużone. Obecnie Premier League dotarła do 29. rundy i potrzebuje jeszcze 9 rund, aby zakończyć sezon. Liverpool jest wiodącą drużyną z 82 punktami. Potrzebują jeszcze tylko dwóch zwycięstw, aby oficjalnie zdobyć tytuł Premier League po 30 latach oczekiwania.

Euro

Na spotkaniu Związku Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) z 55 członkami Stowarzyszenia 17 marca oficjalnie ogłoszono decyzję o przełożeniu Euro 2020 na lato 2021 roku ze względu na wpływ Covid-19. Nowy harmonogram tej imprezy piłkarskiej będzie trwał od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku. Oznacza to, że kraje regionu będą miały jeszcze jeden rok na jak najdokładniejsze przygotowanie się do finału Euro 2021.

Po spotkaniu z UEFA w sprawie przesunięcia Euro 2020, organizatorzy i kadra kierownicza czołowych europejskich lig, takich jak Anglia, Hiszpania, Włochy, Francja i Niemcy, spotkają się, aby ustalić harmonogram turnieju. Opóźnienie może się nawet przedłużyć, jeśli choroba będzie nadal będzie wprowadzała komplikacje.

La Liga

Po uświadomieniu sobie, że pandemia Covid-19 pogarsza się, Królewski Hiszpański Związek Piłki Nożnej (RFEF) i Komitet Organizacyjny La Ligi zdecydowały o przełożeniu tego turnieju i innych profesjonalnych turniejów w Hiszpanii do odwołania. Według RFEF, turnieje te zostaną zreorganizowane tylko wtedy, gdy pandemia Covid-19 będzie pod kontrolą.

Niektóre drużyny La Ligi są poważnie dotknięte przez pandemię. W Walencji 35% graczy i pracowników ma pozytywny wynik testu na wirusa SARS-CoV-2. Alaves ma 15 przypadków infekcji. Zmarł były prezes Realu Madryt, Lorenzo Sanz, a inny były prezes, Fernando Martin Álvarez, trafił do szpitala z powodu koronaawirusa.

W okresie odroczenia gracze w La Liga zorganizowali turniej
gry w FIFE w celu zebrania funduszy i wsparcia zapobiegania chorobom w La Liga. Mistrzem w turnieju został skrzydłowy Realu Madryt, Marco Asensio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *